Canon EOS R vs sony A7 III

22.10.2018

Měl jsem možnost si zafotit novým Canonem EOS R. Je to bezzrcadlovka od Canonu, ve stejné cenové skupině jako Sony A7 III. A tak mě zajímalo, jestli jsem přece jen neudělal chybu, když jsem přešel od Canonu k Sony. Canon je velmi chválen, a tek jsem ho otestoval.

Zaměřil jsem se opět a zase jen na to, co je pro mne podstatné.

Ergonomie. Canon se výborně drží, ovládací prvky jsou pěkně po ruce. Není mu co vytknout. Až na jednu věc. Bezzrcadlovku jsem si pořizoval především pro to, že je malá. Abych ji mohl tahat všude s sebou. A tohle Rko nesplňuje. To bych rovnou mohl zůstat u zrcadlovky. Tady pro mne, pro někoho to může být jinak, Sony získává bod.

Rozlišení. Canon má o třetinu větší rozlišení.To není vždycky výhoda. Už jen proto, že pro úpravu potřebujeme výkonnější počítač. Ale přiznávám, že někdy by se mi to hodilo. Když třeba fotím vážky a dělám výřezy. Zde získává bod Canon.

Displej a hledáček. Canon má oproti Sony displej otočný do všech stran. A to bych přivítal. Hledáček má větší rozlišení, ale po pravdě jsem to nepoznal. Canon získává bod.

Rychlost ostření. U obou fotoaparátů jsem použil redukci, abych na ně nasadil stejný objektiv. Konkrétně Canon 85mm,f1,4. Předpokládal jsem, že foťák Canon s redukcí Canon a objektivem Canon bude jasný vítěz. Zvláště, když se Canon chlubí rychlostí ostření. Ale tam, kde Sony ostřil s naprostou jistotou, Canon se občas prodechnul. Navíc po zaostření a domáčknutí spouště měl Canon jakousi prodlevu. Zde Sony získává bod.

Ostření na oko. Další funkce, kterou nový Canon má. U Sony mě tato funkce naprosto dostala a už si focení lidí bez ní nedokážu představit. Canon má ostření na oko součástí funkce detekce tváře. Nejde to oddělit. Foťák detekuje tvář a s ní i oko. Pokud chcete vybrat jinou tvář, musíte změnit ostřící bod. To je hodně nešikovné. Možná to jde jinak, ale nepřišel jsem na to jak. U Sony mám detekci tváře vypnutou. Zaostřím na konkrétní tvář a zmáčknu tlačítko detekce oka. Je to mnohem rychlejší a spolehlivější. Navíc u Canonu nefunguje detekce oka při kontinuálním ostření. Takže pro mne nepoužitelné. Mám oddělené tlačítko ostření od spouště a stále nastavené AF-C. Tady mne Canon hodně zklamal. Jasný bod pro Sony.

Zvýraznění ostrých hran při manuálním ostření. Velmi užitečná funkce, která u Sony posouvá manuální ostření o dvě úrovně dál. Používám ji například u focení vážek v letu, kde je k nezaplacení. Také při ostření starými manuálními skly není problém ostřit rychle a přesně. U Canonu jsem tuto funkci nenašel. Že bych jen špatně hledal? Bod pro Sony.

2 sloty na karty. Pro někoho možná nepodstatné, pro mne užitečné. Sony má, Canon nemá. Bod pro Sony.

Stabilizace. Bezzrcadlovky mají standardně stabilizaci v těle fotoaparátu. Každé i nestabilizované sklo se rázem stává stabilizovaným. Když jsem si koupil A7III, byl jsem z toho nadšen. Jen Canon se oproti ostatním výrobcům rozhodnul tělo své nejlepší bezzrcadlovky stabilizací nevybavit. Nechápu, a popravdě si myslím, že to může hrát rozhodující úlohu při rozhodování koupit- nekoupit. Bod pro Sony.

Porovnal jsem to, co je pro mne důležité. Upozorňuji, že jsem Canon měl v ruce jen několik hodin. Ale zatímco po stejné době focení se Sony A7III jsem byl doslova nadšen, u Canonu tomu rozhodně tak nebylo.

Jak dopadlo srovnání: SONY - CANON 6:2

Mám značku Canon rád a používám jejich objektivy, které jsou opravdu super, ale tenhle foťák mě nenadchnul.