Jak se rodí fotografie

08.10.2018

Jak asi vzniká fotografie? Jednoduše. Chce to foťák nebo mobil, udělám cvak a je to.  Stáhnu do počítače nebo rovnou publikuji. To je zažitá představa. A drtivá většina fotografií na internetu tak opravdu vzniká. Pokud to někomu stačí, proč ne. Pro mě jsou ale fotografie vzpomínky v obrazech. Co tedy provádím s fotkou, aby tyto vzpomínky byly co nejhezčí?

Ukáži vám, jak postupuji při základní úpravě fotky. Takovouto, nebo podobnou úpravou u mě projde téměř každá fotka. A protože chci, aby si udělal představu i úplný laik, budu postupovat v bodech a obrazech. Jako ukázku si zvolím portrét focený s Kačkou.


  1. Na začátku je domluva s tím, koho budu fotit. Sjednotíme si představy.

  2. Najdeme místo. Zkontroluji světlo, stín, pozadí.

  3. Rozhodnu o použití fototechniky - objektiv, blesk.

  4. Následuje samotné fotografování. To je část nejzábavnější. Jemně naviguji fotografovaného a často to bývá celkem legrace. Fotím do formátu RAW.

  5. Fotografie si stáhnu a provedu výběr.

  6. Fotografii pro úpravu otevřu v editoru camera Raw. Takto vylezla fotka z foťáku:

7.  Upravím expozici, vyvážení světla a stínů, upravím barvy. Jednotlivé části fotky mohu podle potřeby upravovat selektivně. Zvýraznit barvu očí, natónovat pleť, potlačit nebo vytáhnout barvu pozadí. Případně některé barvy zcela změnit. Vypnu automatické doostření. 

8. Otevřu fotografii ve photoschopu a nejdříve ručně jemně doostřím některé její části. Fotografii oříznu.

9.  Odstraním nežádoucí předměty. Srovnal jsem šaty na zádech a jejich celkový tvar.

10. Následuje odstranění větších vad na pleti fotografovaného.

11.  Sjednotím barvu pleti. odstraním drobné nedostatky.

12. Úpravami pleti dojde k narušení struktury pleti a tak je nutné tuto strukturu pomocí technických postupů vrátit. Těchto postupů existuje hned několik a každý používám v jiných podmínkách. Někdy se pleť upravuje přímo pod strukturou, ale to je případ spíše detailnějších portrétů. Doladím světla a stíny, Barvy. Upravím kontrast a provedu závěrečné doostření.

Prošli jsme si základní úpravu fotky. Může trvat pár desítek minut ale i několik hodin při detailnějších úpravách. Mohlo by ještě následovat další barevné tónování, práce s kontrastem. Ale to už není cílem tohoto článku. Chtěl jsem jen laikům ukázat, jak se rodí fotografie.