Porovnání objektivů 85mm, f1,4 SONY – CANON
V dnešním krátkém článku se zaměřím na dva špičkové objektivy. Canon 85mm,f1,4L a Sony 85mm,f1,4 GM. Půjde především o to, jak fungují na těle Sony A7III.
Na A7III používám Canon 85mm, jelikož mi zůstal z mé Canon výbavy. Je to můj oblíbený objektiv a zajímalo mě, jestli by alternativa od Sony přinesla nějaké benefity. Mělo by smysl objektiv vyměnit? Oba objektivy jsou naprostá špička, tak proč taková otázka? Na těle A7 III musím Kanon objektiv používat přes Sigma adaptér MC11. A použití adaptérů většinou s sebou nese nějaká omezení.
Uvítal jsem možnost Sny 85mm si vyzkoušet. Měl jsem ho k dispozici na jedno odpolední focení. Fotil jsem v různých podmínkách a oba objektivy jsem střídal, abych lépe porovnal.
Jak to tedy dopadlo?
Váha.Oba objektivy jsou ve stejné váhové kategorii. Sony je o 10dkg lehčí. Nepotřebuje adaptér, který taky něco váží. Přiznám se ale, že v rukách jsem to prakticky nepoznal. Sony získává první bod.
Ostření na oko - Eye-focus. Jsou to typické portrétní objektivy a tak mne zajímalo, jak se budou chytat oka. Fotil jsem modelku v přirozeném světle, umělém osvětlení i v poměrně velké tmě při svitu baterky. Ve všech případech oba objektivy byly spolehlivé. Překvapivě v horších světelných podmínkách Canon byl jistější. Tam kde Sony chvíli váhal, Canon se chytal hned. Byl to jen malý rozdíl, ale byl. Kdybych objektivy nestřídal, asi bych si toho vůbec nevšimnul. Jeden bod pro Canon.
Přesnost ostření. Zde je to naprostá remíza.Nic jiného bych ani nečekal.
Ostrost. Fotil jsem na clonu 1,4 a tak hloubka ostrosti byla velmi malá. V podstatě jen oko a kůže ve stejné hloubce ostrosti. Oba objektivy mají prvotřídní optickou kvalitu. Tam kam zaostříte, je to ostré. Odpadu je velmi málo. Ale zase Canon byl o chloupek ostřejší. V tom, co lezlo přímo z foťáku, byl přece jenom nepatrný rozdíl. Mohlo to být konkrétním kusem objektivu. Po doostření v editoru by ale nikdo rozdíl nepoznal. Zde bych trochu s rozpaky dal bod Canonu.
Rychlost ostření. Tady jsem si myslel, že poznám rozdíl ve prospěch Sony. Přece jenom Canon byl přes adaptér. Ale nepoznal jsem. Oba ostřily shodně velmi rychle. A tak to vidím na remízu.
Sériové snímání. Adaptér u Canonu způsobuje to, že při sériovém snímání bývá ostrý většinou jen první snímek. A tak mě zajímal objektiv Sony. To na modelce nevyzkoušíte. Zkusil jsem tedy jedoucí auta. Sony to zvládnul velmi pěkně. Většina snímků byla ostrá. Tyto objektivy k sériovému snímání zas až tak často nevyužijete a nejsou k tomu primárně určeny. Ale bod pro Sony.
Kvalita obrazu. U obou objektivů bych čekal perfektní výstup. Leč dokonalý objektiv prý neexistuje. Nějaké zkreslení nebo vinětace mě nezajímají. To se dá upravit jedním kliknutím v počítači. Co mě ale zajímalo, byla chromatická aberace na cloně 1,4. To mě celkem nemile překvapilo u Canonu, když jsem ho koupil. Za sluníčka v protisvětle a za určitých světelných okolností je aberace při cloně 1,4 tak výrazná, že je nutné ji odstraňovat ručně. Nestává se to často, ale stává. Při testu těchto objektivů sluníčko pěkně svítilo, a tak jsem si myslel, že na snímcích se to jasně projeví. Ale ten den s tím problém neměl ani Canon. Pokud mám hodnotit, tak Sony na tom byl přece jenom o malinký chloupek lépe. Ale bez aberace také nebyl. Asi bych chtěl zázraky. Tak tedy bod pro Sony.
Výsledek 5:4 pro SONY
Znovu říká, chtěl jsem otestovat tyto dva objektivy na těle Sony. Oba jsou špičkové a oba odvádějí výbornou práci.
Rozhodnutí: Nechám si Canon. Přidaná hodnota Sony je velmi sporná. Nic, co by stálo za finanční ztrátu.